Płyta fundamentowa oraz ogrzewanie podłogowe są ważnymi elementami w procesie budowy domu energooszczędnego. Schemat płyty fundamentowej pozwala nam na montaż orurowania bezpośrednio w płycie fundamentowej lub w późniejszym czasie na jej powierzchni.
Stale rosnące wymagania cieplno-wilgotnościowe dla nowopowstałych budynków, wymuszają konieczność wykorzystywania w przyszłości urządzeń grzewczych o dużej sprawności, czerpiących energię z odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, aby spełnić wymagania w przepisach prawnych dotyczących maksymalnego poziomu współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2 · K)] należy projektować coraz większą grubość izolacji termicznej.
W budynku niskoenergetycznym dla spełnienia określonych wymogów istotne znaczenie ma także bryła budynku i jego usytuowanie.
Przyczyną pojawienia się wilgoci w budynku jest również kondensacja pary wodnej wewnątrz przegród zewnętrznych. Zależne jest to od współczynnika przewodzenia ciepła i oporu dyfuzyjnego danej warstwy w przegrodzie oraz od warunków atmosferycznych otoczenia wewnętrznego, a także zewnętrznego, takich jak temperatura i wilgotność powietrza.
Niekorzystne dla środowiska naturalnego konsekwencje wykorzystywania konwencjonalnych źródeł energii, a także zbyt duże straty ciepła w budynkach doprowadziły do zaostrzenia wymogów cieplnych w przepisach prawnych.
W budynkach mieszkalnym w szczególności energooszczędnych, przegrody zewnętrzne, złącza między przegrodami oraz połączenia okien z ościeżami należy projektować i wykonywać w takim sposób aby osiągnąć ich całkowitą szczelność na przenikanie powietrza.
Role fundamentu w budynkach szkieletowych pełni zazwyczaj płyta fundamentowa. Jej budowa polega na utworzeniu formy ze styropianu wewnątrz której wykonuje się żelbet pełniący rolę konstrukcyjną. Schemat ten pozwala znacznie zredukować straty cie …
Myśląc o technologii szkieletowej drewnianej wiele osób przede wszystkim porównuje cenę wybudowania danej powierzchni ściany w odróżnieniu od technologii tradycyjnej murowanej. Niestety w kalkulacjach pomijany jest często aspekt oszczędności energii poprzez właściwości termiczne.
Porównanie: Pompa ciepła Zalety Niskie zapotrzebowanie energetyczne Zmniejszenie wskaźnika energatycznego EP budynku Kompatybilny układ z fotowoltaiką Kompatybilny układ z matami kapilarnymi ( grzanie w okresie zimowym – chłodzenie w okresie letnim ) K …
Efektywność działania mat kapilarnych jest o ponad 300% większa od tradycyjnego ogrzewania podłogowego. Minusem mat kapilarnych jest większy koszt montażu aczkolwiek daje nam możliwość ogrzewania w okresie zimowym oraz efektywnego chłodzenia w okresie letnim.